Berkin Elvan Uyandı mı? Berkin Elvan’ın Son Durumu

Anasayfa Gündem 14 Ekim 2013 Okunma
Berkin Elvan Uyandı mı? Berkin Elvan’ın Son Durumu

berkin_elvan3Sosyal medyada, polisin attığı gaz bombası fişeği ile başından vurulan 14 yaşındaki Berkin Elvan’ın uyandığı iddia edildi.

Berkin Elvan’ın ailesi bu iddia hakkında bir açıklama yaptı.

Berkin’in 16 Haziran sabahı başına isabet eden biber gazı kapsülüyle yaralanıp Okmeydanı Eğitim Araştırma Hastanesi’ne götürülmesinden bu ana kadar 115 gün geçti. Berkin hastahanede hemen ameliyata alındı.

İki operasyon geçirdi. O andan itibaren bilinci tam olarak kapalıydı. Zaman zaman ciddi ateşlenme ve enfeksiyonlar yaşandı. Yarasından kaynaklı son derece büyük bir ödem vardı ve hayati risk kritik seviyedeydi. Berkin geride kalan 115 gün içinde yoğun bakımda tedavi gördü ve görmeye devam ediyor.

Hastahaneye ulaştığı ilk anda ve tedavisinin 80′li günlerinde kalbi kısa süre durdu. İlk günden bu yana hep hayati riski var. Son dönemlerde sese ve bazı hareketlere tepki verdiği doğrudur. Ancak bunlar için tıbbi açıdan “bilinci açık” yorumu hiç yapılamadı. Yarasının büyüklüğü ve beyninin gördüğü zarar çok, bu yüzden bizim ağlama olarak paylaştığımız tepkiyi sıkça veriyor.

Bu hepimizin bildiği normal bir ağlama değildir. Yaşadığı durumun dışa yansımasıdır. Doktorların tıbbi değerlendirmelerinin yanı sıra ziyaretine giren aile fertlerimiz zaman zaman umutlanmalarını sağlayan tepkiler aldılar ancak hiç birisi süreklilik arz etmedi. Bazen iki gün üst üste tepki alınırken zaman zaman bir hafta tepkiler yok gibiydi. Aile duygusal olarak 14 yaşındaki çocuğun en ufak hareketini doktorlardan farklı yorumlayabilir. Yaşadığımız psikolojik süreç bizim zaman zaman minnacık bir tepkiyi bile ayağa kalkmış gibi değerlendirmemize yol açabilir.

Özellikle tv kameraları karşısında ve telefon konuşmalarında heyecanla kurduğumuz cümleler fazlaca iyi veya fazlaca kötü anlaşılmalara sebebiyet verebilir. Berkin kendisi uyuyor. Uyutulmuyor. Yoğun bakımda. Uyanmadı. Zaman zaman gözleri açık, zaman zaman sesler çıkarıyor. Bazen acılarını bazen ismini koyamadığımız durumları ağlamayla paylaşıyor.

Bazen vücudu çok kasılıyor. Elini tutan kişinin elini sıkıyor. Bu sıkma bile ailede “bilerek mi sıktı acaba?” diye yorumlanıp sevinç yaratıyor. Yani dostlar 115 gündür 14 yaşındaki oğlumuz, yeğenimiz, kardeşimiz bilinci kapalı yatıyor. Ne yaşadıysak olumlu olumsuz paylaştık, paylaşmaya çalışıyoruz. Konuşarak ifade ederken olandan fazla iyi bir tablo çizdiğimiz durumlar mutlaka oluyordur. Olmasını istediğimizi kelimelere döküyoruz belki. Ancak yazarsak daha net ifade ediyoruz, biliyoruz. Berkin yoğun bakımda ve bilinci kapalı.

115 günde gelişmeler elbette oldu ancak tıbbi açıdan bunlar değerlendirildiğinde önümüzde çok çok uzun bir süreç olduğu gerçeği ortada. Berkin direniyor, biz direniyoruz, sizler direnişi güçlendiriyorsunuz. İyi ki varsınız ve her an sizlerin desteği ile ayaktayız. Biz inanıyoruz ve biliyoruz BERKİN UYANACAK. Sizler de buna inanıyorsunuz ve istiyorsunuz biliyoruz.

Berkin Elvan’ın ailesi.

Not: Berkin’e dinletilmek üzere göndereceğiniz sesli mesajlarınızı direnberkinelvan@gmail.com a bekliyoruz.

Sosyal Ağlarda, paylaş
Mehmet Özbey (168 Posts)


Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
2014 @ Medyayenigun.com.tr- Sitemizde yer alan tüm yazılı ve görsel içerik kaynak göstermek koşuluyla özgürce kullanılabilir.
Portal Teması : Wptr.Co